Hledáte špičku mezi golfovými areály? Chcete hrát na hřišti, které hostilo PGA European Tour v letech 2009,2010 a 2011? Přijeďte si zahrát do Prosper golf resrotu Čeladná! Připravte se na dech beroucí zážitek, na dvou krásných, byť nelehkých hřištích. Čeladná je beskydské podhorské rekreační středisko, kde vznikl golfový resort evropských parametrů. Jsou zde dvě 18-ti jamková hřiště, tedy celkem 36 jamek, které otestují Vaše herní dovednosti. Krajina v okolí je impozatní: na jedné straně se tyčí homolovitý vrch Skalka (964 m) v masivu Ondřejník, na straně druhé vyniká ještě vyšší Malá a Velká Stolová (obě přes 1000 m) a především Smrk (1267 m). Směrem k severovýchodu se táhnou vrcholky Beskyd, vidět je i volná krajina až k Frýdku-Místku. Je tu horské klima, často sychravo, studeno, s deštěm, ale také s nádhernými slunečnými dny i všemi barvami hrajícím podzimem. Hřiště se rozkládá většinou pod zalesněnými svahy hor, na mnoha místech se dotýká chat, domků i luxusních vil.
Hřiště The Old Course je z velké části obklopeno právě již zmíněnými lesy, s mnoha zákoutími, remízky i dančí oborou. Jednotlivé jamky se neustále vinou lehce do kopce a z kopce, mírně doprava či doleva... toto vše zaručí, že se rozhodně nebudete nudit. Hřiště se může pochlubit i nejkrásnějšími výhledy do krajiny. Takové místo je například u grýnu jamky č. 4 (nejvyšší bod areálu), další u jamky č. 12, nabízí dramatický pohled na údolí s fervejí a Skalkou v pozadí.
Hřiště, jež dostalo svou nynější podobu v roce 2004 a prošlo křestem European PGA Tour v roce 2009, je výzvou pro hráče všech výkonnostních kategorií. Celé je velmi citlivě zasazeno do beskydské pahorkatiny a díky zachování původních remízků a lesíků se architektům a M. Á. Jimenésovi, spolutvůrci hřiště, podařilo, aby působilo dojmem, že je tu odjakživa. Úzké ferveje se strategicky umístěnými bankry nutí hráče k preciznosti ve výběru holí i strategie. Reliéf jamek stoupá a klesá někdy mírněji, jindy zase poněkud dramatičtěji, celkově však vytváří scenérie, při nichž se nebudete ani chvíli nudit. Každá jamka vás zaujme svou individualitou. Jste-li příznivci jednotvárnosti, pak zkuste jinou destinaci…
Nezapomenutelným dělá tohle hřiště nejen jeho podhorský charakter, ale rovněž unikátní koncepce víceúrovňových grínů, které svým charakterem a rozlehlostí nemají v ČR odpovídající srovnání a potrápily i nejednoho profesionálního hráče při turnaji EPGA Tour.
Rafinovaně se objevující vodní překážky, od nenápadných potůčků až po překrásnou ostrovní jamku s vodopádem, dají rychle zapomenout na taktiku pouze bezduchého sledování vzdálenosti od jamky.
Každá z devítek je mírně odlišná, ale přesto působí hřiště kompaktním dojmem a kam jen se u nás při zdolávání nástrah golfové hry pohnete, všude bude vaše snaha zasazena do majestátní scenérie beskydských vrcholů, které se kolem vás střídají jako apoštolové na orloji.
Hřiště The New Course je více spjaté s loukami v nížině a domy v okolí, první devítka je na rozdíl od zbylých tří právě na rovině: má linksový design s hodně úzkými fervejemi, četnými potůčky a bankry. Jak herně uspět na Čeladné, toť otázka, na níž existuje jediná odpověď: Musíte umět hrát! Nezapomínejte, že hráč nemusí porážet soupeře, ale vždy hraje sám za sebe proti hřišti...
Jednotlivé jamky jsou obtížné jak svou délkou (obě hřiště mají ze žlutých přes 6 kilometrů), tak profilem (mnoho jich jde do kopce), občasné komplikace přinášejí stromy v okolí, perfektně umístěné velké bankry, voda… Zvláštní kapitolou jsou grýny, které dokáží občas míček zatočit, aniž byste to čekali, je to způsobeno tím, že jsou velké a navíc jedny z nejrychlejších v republice. Především u patování to chce značnou předvídavost a tu nejjemnější práci s patrem.
The European Course tvoří střed - osu resortu neboť zahrnuje druhé devítky hřišť The Old Course a The New Course, které mají pro účel tohoto uspořádání prohozené poslední jamky, aby hra mohla volněji plynout. Je rovněž návratem ke kořenům, neboť se rozkládá na místech původního osmnácti jamkového hřiště otevřeného v roce 2001.
Hřiště bravůrně využívá terénního uspořádání krajiny a vynucuje si respekt mnohými roklemi a jamkami padajícími a zase se vzdouvajícími zpět ke grínům. Vše doplňují chytře umístěné vodní plochy a rozlehlé bankry. Třešničkou na dortu je pak jamka č. 15 vyhlášená jamkou roku 2010 s ostrovním grínem, osvěžující v parních letních dnech vzduch ze skalnatého vodopádu.
Toto hřiště v roce 2011 prověřilo nejlepší profesionály PGA European Tour a i v úpravě pro neprofesionálního golfistu je nespornou výzvou golfových dovedností každého hráče. Nejen, že vyžaduje precizní hru, ale nutí hráče myslet téměř při každé ráně. Tato nutnost stálého "soustředění se" je psychologicky vyvážená klidem okolní krajiny a krásami panoramat beskydských kopců obklopujících každou pozici na hřišti.
Pro všechny tyto zmiňované záludnosti a finesy je golf v Čeladné zážitkem. Každý hráč zde zjistí, kterou část svého golfu by ještě mohl vylepšit :-)... Nakonec se však všichni do Čeladné zamilují, při pohledu na okolní panorama hor či mraky plující nad hlavami. Není přece důležité vyhrát, stačí si uvědomit proti komu hrajeme (naše hlava) a příjemně strávit svou golfovou dovolenou…
(autor textu: Andrej Halada)
© 2019 Snail Travel International a.s. Všechna práva vyhrazena.
Cestovní kancelář SNAIL TRAVEL INTERNATIONAL a.s.
Veleslavínova 6, 110 00 Praha 1
mob.: +420 602 552 624, +420 725 713 335
e-mail: info@snailtravel.cz
Právní doložka
Veškerý obsah na těchto stránkách má ve vlastnictví Snail Travel International a.s., není-li uvedeno jinak. Použití nebo reprodukce obsahu na těchto stránkách je trestná bez předešlého souhlasu společnosti.